Ціни на зернові культури з кожним роком зростають. Як показує досвід нашого підприємства, недостатньо виростити якісний та великий урожай, важливо реалізувати вирощену продукцію за оптимальною ціною. Постає питання як зберігати зерно для отримання найкращої ціни на свій товар, а не продавати відразу за зниженими цінами прямо з поля. Зберігання зерна, його транспортування в умовах високої вимоги до продукції потребує особливої уваги. Після дозрівання зерна, у ньому продовжуються відбуватися обмінні процеси, відбувається дозрівання, він супроводжується виділенням тепла, зерно “дихає”.
Незалежно від вашого способу та місця зберігання, необхідний контроль за станом вашої зернової культури. Дотримання всіх правил умови зберігання сприятиме підтримці вологості зерна для зберігання продукції на допустимих заданих показниках, це та багато іншого допоможе зберегти високу якість вашого товару. При цьому важливим є контроль температурного режиму та вологості в сховищі для зернових з обов'язковою вентиляцією.
Місця зберігання зернових
То де зберігають зерно взимку? Існує багато способів зберігання, у тому числі й тимчасові так зване відкрите зберігання у вигляді буртів (зберігання насипом) і прямо з поля. Вони бувають під навісом від дощу або ховаються брезентом, щоб уникнути перезволоження. Таке місце для зберігання не тривалої дії і лише з належною вологістю вашої продукції. Найбільшого поширення набув металевий силос, у яких можливе тривале і недороге зберігання з усіх норм, зокрема і вентиляція.
Для якісного зберігання без втрат, до місць зберігання, сховищ для зерна встановлено певні правила умови зберігання зерна:
- Приміщення повинні суворо відповідати пожежній безпеці та вибухобезпеці, зважаючи на наявність сухого легкозаймистого пилу.
- Необхідність провітрювання примусового типу, у великих приміщеннях та елеваторах, процес вентиляції та рециркуляції має бути автоматичним.
- Великі сховища мають бути обладнані агрегатами для фільтрації пилу з повітря.
Вологість зерна під час зберігання
Мабуть, одним з найважливіших показників при зберіганні є вологість пшениці, існують норми по допустимій волозі залежно від терміну зберігання зерна. Відхилення у бік вологи створять умови для розвитку мікроорганізмів і середовище для розмноження комах, як наслідок знижується якість продукції. Допустима вологість зерна при зберіганні:
- допустима вологість пшениці, вважається трохи більше 13-14 % вологості. Для тривалого зберігання оптимально вважається не вищим за 13%.
- допустима норма зберігання ячменю 14%, для тривалого зберігання 12%
- допустима норма для зберігання вівса – 14%, для тривалого зберігання – не більше 12%
- допустима норма для зберігання жита – 13%, для тривалого трохи більше 12%
Сушіння, досушування продукції, відбувається безпосередньо в самих зерносушарках, а також активна вентиляція, вентиляція з охолодженням та інші більш затратні методи створять оптимальну вологу для зберігання. Важливо пам'ятати, що пересушене зерно не тільки втрачає у вазі, воно швидше псується та втрачає свою якість.
Оптимальна температура зберігання пшениці
Як правило, температура зерна в сховищі не повинна перевищувати більше 7-8 градусів від навколишнього середовища, з осені-зими температура зерна повинна бути трохи вищою за середньомісячне значення, а у весняний період трохи нижче. Для дотримання всіх норм, захисту зерна у сховищах необхідний постійний контроль та виконання цілого ряду заходів:
- Вентиляція – цей спосіб насичує зерно киснем та охолоджує, також є добрим методом контролю вологи.
- Охолодження – запобігає розвитку шкідливих організмів та бактерій, чим створює сприятливий клімат для збереження якості зернових.
- Аерація - це провітрювання, воно може бути як природним так і штучним, ефективний спосіб для збереження зернових.
- Консервація - це призупинення всіх життєдіяльних процесів усередині зерна, зупинка так званого "дихання" зерна, запобігає втраті корисних речовин, зберігає для подальшої реалізації.
Вплив доступу кисню термін зберігання зерна
Примусова вентиляція забезпечить доступ кисню, що сприятиме рівномірному перебігу обмінних процесів усередині самого зерна, його так званому диханню. Це дозволить зберегти високу якість його властивостей, запобігає його перегріву.
Існує зберігання зерна в безкисневих умовах (зберігання зерна в сухому стані), всередині зерна зупиняються всі процеси, при цьому всі борошномельні та хлібопекарські властивості зерна залишаються на висоті. Але таке зерно не годиться на посівний матеріал, воно втрачає схожість та енергію зростання. Скільки зберігається зерно? Терміни збереження зерна може досягати 6 років без втрати якостей для використання у хлібопекарнях та на корм у тваринництві, проте зерно на насіння зберігають не більше року.
Боротьба зі шкідниками при зберіганні зернових культур
Порушення температурного режиму зберігання, підвищена вологість зерна, призведе до утворення грибкових захворювань, створюються умови для виникнення та розмноження комах. Несвоєчасне реагування призводить до зараження зерна патогенними мікроорганізмами, розмноження шкідників і, як наслідок, зниження якості зерна.
Для вирішення проблеми потрібно виконати вищезазначені заходи, плюс вдатися до хімічної обробки зерносховища, шляхом фумігації чи обробки газом приміщення, це ефективний спосіб знищення існуючих шкідників та як спосіб для профілактики.