Підприємство ТОВ «Десна» (Кролевецький р-н, Сумська обл.) установило та розпочало експлуатацію зерносушарки з теплогенератором на дровах моделі ADS 40 R виробництва компанії Kepler Weber наприкінці листопада 2012 р. Потужність теплогенератора на дровах – 2,7 МВт, конструктивно, всі зерносушарки мають можливість рекуперації тепла. Обладнані цикловентиляторами зерносушарки, що дозволяють мінімізувати викиди пилу та мусора в атмосферу. Завантажувальна місткість зерносушарки – 47 т (за кукурудзою (0,75 т/м3), продуктивність – 14 т/рік кукурудзи (з 24% до 14%)).
У січні 2013 р. зерносушарка на дровах експлуатувалася цілодобово, зважаючи на інтенсивне збирання підприємством кукурудзи. Польова вологість кукурудзи становила 35% - 42%, температура навколишнього повітря -20°С.
Про експлуатацію бразильської зерносушарки та особливості роботи теплогенератора на дровах розповідає її власник та засновник ТОВ «Десна» Борис Зражва:
- Для сушіння зерна кукурудзи з 35% до 14% вологості ми спалюємо близько 2,5 м3 дров на годину. Дрова йдуть прямо з лісу, досить сирі. При використанні сухих дров витрата становить менше 2,0 м3/годину. Спочатку, використовували соснові обрізки, але волога сосна, надає характерного запаху зерну, тому краще спалювати акацію, вільху, дуб або ясен, які не надають зерну запаху. Дрова купуємо, вартість кубометра – 100 грн. Економія коштів при використанні зерносушарки на дровах порівняно із зерносушаркою на пропан-бутані становить 1 200,00 грн/година, а із зерносушаркою на природному газі – 750,00 грн/година. Вартість обраної мною моделі зерносушарки склала близько $120000,00, ще 100 тис. грн я витратив на матеріали (вогнетривка та рядова корпич) та роботи з будівництва теплогенератора на твердому паливі. Теплогенератор, до речі, будували самотужки, маючи на руках заводські інструкції та, спираючись на рекомендації продавця (ТОВ АВС трейд). Обслуговують зерносушильний пункт 2 оператора та 3 опалювачі, але навіть з урахуванням витрат на оплату роботи обслуговуючого персоналу працювати на дровах набагато дешевше, ніж на газу.
Для мене велике значення відіграв авторитет Kepler Weber. Якщо в Бразилії їхні зерносушарки працюють уже багато років, то чому б їм не працювати в Україні?