Зберігання зерна та ін. 24.02.2012
Все більші вимоги до якості зерна мають на увазі відповідну його переробку та підготовку до зберігання після збирання. У переробному ланцюжку сушіння зерна займає одне з найважливіших місць, тому що є одним з найбільш витратних етапів, а значить завжди є місце для оптимізації витрат, і не менш відповідальне, тому що від якості сушіння залежить термін збереження зерна. Дуже багато переробників зерна в Україні мають сушильні комплекси, ще більша їх кількість замислюється про їх встановлення чи модернізацію існуючих. Крім цього, багато сільгоспвиробників теж хотіли б мати власний сушильний комплекс, що дозволило б їм суттєво підвищити вартість зерна при його реалізації зернотрейдеру. (Опубліковано в № 07.2010) Таким чином, з'являється багато технічних рішень на базі різних типів сушильного обладнання. Пропонуємо проаналізувати існуючі зерносушарки та дати оцінку з точки зору найбільш оптимального їх застосування в конкретних умовах.
В Україні найчастіше зустрічаються зерносушарки наступних типів – шахтні, баштові та модульні (колонкові). Кожен із цих типів має як переваги, і недоліки, що зрештою і визначає правильний вибір. Ось у цьому нам і доведеться розібратися.
Не менш цікава й економічна складова за операційними витратами кожного з типів сушарок і є найбільш вагомою при виборі зерносушильного обладнання.
|
Шахтні зерносушарки Переваги: |
|
Баштові зерносушарки Переваги: |
|
Модульні (найпростіші зі всіх сушарок) Переваги:
|
Як видно з таблиці, різні виробники заявили приблизно однакову продуктивність, але при цьому відсоток знімання вологості виявився різним. Тому, щоб отримати однакові цифри для порівняння, довелося все привести до одного знаменника – кількості тоннопроцентів, які можна просушити при 20-годинній роботі кожної сушки. Отримані результати вартості операційних витрат на 1 тоннопроцент знімання вологості разом з описаними вище перевагами і недоліками кожного з типів сушарок дозволяють зробити певні висновки по кожному з типів обладнання.
Отже, шахтна зерносушарка – багатокультурна, класична. Найбільш підходящий вибір для підприємств із великим обсягом переробки зернових культур і, до того ж, дуже різних. Високі інвестиційні витрати з лишком окупаються при просушуванні певного обсягу, оскільки операційні витрати під час роботи шахтних сушарок найнижчі.
Баштова сушарка – варіант для підприємств, що переробляють монокультуру у великих обсягах. Оптимально підходить для сушіння кукурудзи і тому заслужено здобула славу в Україні саме у виробників кукурудзи.
Модульна сушарка – через свої високі операційні витрати вимагає обережності у виборі. Варіант для сушіння кукурудзи чи іншої монокультури на підприємствах із невеликими обсягами переробки фермерських господарств.
Зроблені висновки дозволяють потенційним покупцям прийняти правильне, економічно обґрунтоване рішення для отримання оптимального результату. Але слід також враховувати фактори, які поки що не відіграють істотної ролі в наших реаліях, але які у майбутньому можуть позначитися на переробці зерна. Справа в тому, що і баштова і модульна сушарки використовують як сушка тільки агент, отриманий в результаті згоряння палива, що вже зараз не допускається багатьма країнами у світі. Шахтні сушарки в силу конструктивних особливостей можуть бути обладнані теплогенераторами з теплообмінниками, які підігрівають чисте повітря, що подається в камеру для сушіння. У будь-якому разі остаточне рішення про придбання зерносушарки приймається покупцем під впливом багатьох ситуаційних факторів.